K čemu slouží kroužky?

33298

Pokud jste již někde v obchodě se šátky na nošení dětí narazili také na nabídku samostatných kovových kroužků a zajímalo by Vás, k čemu se vlastně používají, jste na správné adrese. Pokusíme se Vám vysvětlit alespoň několik základních způsobů jejich využití.

Jedním z úplně prvních způsobů využití byl nešitý RS neboli nešitý Ring Sling.

Klasický Ring Sling je 1,5 – 2 m dlouhý šátek, na jehož jednom konci jsou zašité dva kroužky. Ty se připraví na rameno, druhý cíp se jimi provlékne a dotáhne, čímž nám vznikne jednoduchá kapsa na nošení dítěte. Nejčastěji na bok, ale lze v něm nosit i na břiše nebo na zádech.

DSCF2929 DSCF2938

Tak proč tedy nešitý?

Máte-li kratší šátek, třeba velikosti 2 (např. pro úvaz rebozo nebo RRRR apod.), můžete z něj s kroužky vytvořit nešitý RS.
Zde je jednoduchý postup, jak na to:
1. Srovnejte si šátek do užšího, nařaseného pruhu.
DSCF2906 DSCF2907
2. Provlečte jej skrz oba kroužky, nechte je volně cca 40 cm od cípu.
DSCF2908
3. Cíp vezměte a provlečte jej zpět jedním kroužkem – tím vzdálenějším od vzniklého místa ohybu.
DSCF2909  DSCF2915
4. Šátek si koncem s kroužky položte na rameno tak, aby jeho zahnutý cíp byl vespod.
DSCF3001
5. Druhý konec provlečte kroužky z druhé strany tak, jako je to běžné u RS. Tj. oběma kroužky zespodu a následně jedním, tím vzdálenějším od Vašeho ramene, zpět.
DSCF3006  DSCF3007 DSCF3010
6. Připravte si kapsu, aby nebyla ani příliš volná, ani utažená.
DSCF3012
7. Dejte si dítě na bok, na stranu, kde je vzniklá kapsa.
DSCF3014 DSCF3017
8. Roztáhněte kapsu pěkně přes celá záda, zespoda dítko pečlivě zakapsujte a podsaďte. Následně šátek kousek po kousku dotáhněte skrz kroužky.
DSCF3021 DSCF3024
Hotovo!
DSCF3043
Kroužky ale také mohou sloužit jako pomocníci při různých úvazech. Lze s nimi skvěle improvizovat a jako bonus jsou schopny ušetřit Vám i několik desítek centimetrů šátku.
Takže uvážete například úvaz Dvojitý kříž se šátkem velikosti 3.
2015-03-22 13.11.43  2015-03-22 13.11.00
Nebo si s kroužky můžete pomoci, aby Vám šátek nepadal z ramen.
DSCF2974
Nejoblíbenější a asi nejčastější využití kroužků, je zakončení úvazu kroužkem místo uzlu. Zavážete s ním pohodlně šátek kratší o jednu velikost, který byste jinak vázali úplně na konečcích.
DSCF3051 DSCF3056
Navíc takové zakončení vypadá elegantně. Netvoří Vám pod oblečením bouli, je pěkně ploché a nosíte-li batoh, netlačí Vás pod ním na zádech žádný uzel.
DSCF3058 DSCF3061 DSCF3063

uzel vs. kroužky pod mikinou

K takovému zakončení Vám stačí kroužek jeden. Protože se však prodávají pouze v párech, můžete si druhý schovat pro případ ztráty nebo si je koupit napůl s kamarádkou a rozdělit si je.

Velikosti kroužků

Kroužky mají tři velikosti: S, M a L
S – je dost malý a hodí se na elastický šátek nebo nejtenčí pevné šátky
M – se hodí pro středně silné šátky, hrubým odhadem s gramáží cca do 300g/m2 (záleží i na materiálu, jeho klouzavosti, vzoru a vazbě šátku)
L – je vhodný na silnější šátky odhadem s gramáží od 300g/m2 výše
DSCF2924 DSCF2927
Hana Novotná
Jsem matka tří dětí, které jsou mi velkou inspirací i motivací a mými průvodci mateřstvím. Nošení dětí aktivně praktikuji a zajímám se o něj více jak šest let. Stalo se mou vášní a koníčkem. Vyzkoušela jsem již nespočet různých značek a materiálů šátků, zajímám se o jejich rozdílné vlastnosti, stále se v této oblasti informuji a učím. Jako lektorka Individuálních kurzů vycházím nejen ze svých letitých zkušeností, ale snažím se využít i svých odborných znalostí z oblasti vývojové psychologie, psychomotoriky a tělesné výchovy dítěte od narození do předškolního věku. Kromě mých vlastních dětí jsou mi inspirací i ostatní rodiče se svými konkrétními zkušenostmi a požadavky, ale také například některé organizace zabývající se vývojem, potřebami dětí, jejich nošením a opírající se o vědecké studie a fakta. Celkově sleduji vývoj a současné trendy nošení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..