Jak pečovat o šátek?

40783-ap

Každý šátek je nezbytné před použitím nejprve vyprat. Je to nutnost, protože teprve vypráním se dokončí jeho výrobní proces. Srazí se na potřebnou délku, vlákna se spojí a ustálí. “Sražením” se také zvýší výsledná gramáž šátku. Takzvaný “puff” efekt, který je oblíbeným tématem nosících skupin a srovnávacích fotografií. Nový šátek vždy pereme na maximální povolenou teplotu, jen tak dojde k jeho řádnému vysrážení.
Máte-li šátek z “druhé ruky”, informujte se u majitelky, zda a jak šátek prala a také v jaké prostředky používala. Tato informace pro vás může být důležitá v ohledu kvality šátku, případné další údržby šátku či napravení předchozí chybné péče.
Mezi výhody vypraného a vyžehleného šátku patří to, že změkne, což je velmi žádoucí pro jeho následné použití. Žehlíme ideálně z obou stran, hezky to uhladí vlákna a šátek bude příjemný do ruky a hezký napohled 🙂

Jak tedy postupovat? 

Pokyny k údržbě většinou najdete v tištěné podobě v balení se šátkem. Každý šátek má také obvykle v blízkosti cípu přišitou cedulku, kde najdete značky napovídající, jak o něj pečovat.

DSCF3812  symboly

Na štítcích jsou uváděny maximální možné hodnoty (např. teplota praní) a není vždy úplně zapotřebí, prát šátek na možné maximum. Rádi bychom vám proto v tomto článku nabídly prací postupy k jednotlivým materiálovým příměsím tak, jak se nám v průběhu několika let pečování o šátky osvědčily.

Obecné rady pro správný start:

– Jakmile znáte pokyny pro údržbu šátku z návodu nebo přímo ze štítku, ujistěte se, že znáte i vlastnosti Vaší pračky a žehličky. K tomu následně přihlížejte.

– Šátek perte v pračce nejlépe samotný. U nového šátku nedoporučujeme první praní pouze ve vodě, jak je často uváděno jako možná varianta např. nemáme-li vhodný prací prostředek. Šátek se sice zdá čistý a praní jen formalitou, ale není tomu tak. Šátek prošel strojovou výrobou a vlákna jsou z výroby napuštěna ztužovačem vláken, což je skutečný”chemickým koktejl”. Používá se, aby vlákna byla hladší a plynuleji se s nimi pracovalo. Ani prostředí dílny není nijak sterilní. Je proto třeba vlákna šátku řádně proprat a “ošetřit” pracím prostředkem, na daný typ vlákna určeným.

–  Používejte však pouze tekutý prací prostředek určený na danou tkaninu (ideálně ekologický, bez optických zjasňovačů, bělidel či jiných chemických složek a ideálně bez parfému – miminko potřebuje cítit ze všeho nejvíc Vaši osobní vůni a vy tu jeho). Prací prostředek zvolte vždy dle nejnáchylnější příze, pokud ji šátek obsahuje (např. hedvábí, merino, bambus…)

 – V žádném případě nepoužívejte aviváž (obaluje a poškozuje vlákna šátku). Sypký prací prášek vlákna také oslabuje. Díky volnější vazbě šátků, se mikroskopické částečky prášku dostávají mezi vlákna a mohou je časem poškodit. Sypký prášek vlákna rovněž zanáší a šátek tím pak ztrácí svou pružnost.

– Ždímejte na nejmenší možný počet otáček (předejdete tím namáhání a lámání vláken).

– I přes to, že to některé směsi a někteří výrobci dovolují, nedoporučujeme šátky sušit v sušičce (případně jen velmi výjimečně na ten nejšetrnější program – obvykle se šátky v sušičce více srazí a jsou sušením zbytečně namáhány).

– Případné skvrny odstraňujte nejlépe žlučovým mýdlem nebo jiným šetrným a ekologickým prostředkem na skvrny (vždy je třeba si přečíst návod, vhodnost použití a přesně dodržet doporučovaný postup, zejména nenechávat působit déle, než je uvedeno). Šátek nemusíte prát hned celý, někdy stačí vyprat v ruce jen jeho znečištěnou část. Šátky celkově neperte zbytečně, pokud není zapotřebí, prodloužíte jim tak životnost. Po každém nošení je dobré šátek nechat provětrat, čímž také můžete oddálit potřebu běžného praní (mimo ušpinění, které je zapotřebí řešit okamžitě). Navíc, když šátek vyvěsíte například přes zábradlí, dveře apod., bude následně méně pomačkaný. Po vyvětrání šátek složte.

– Nikdy nesušte šátek na přímém slunci. Jeho barvy by mohly vyšisovat. Vhodné je sušit šátek v co nejvíce rozložené poloze popř. rozvěšený “na harmoniku”, aby na něm při sušení nevznikaly sklady.


Nyní se blíže podíváme na údržbu šátků různého složení. Nezapomeňte, že pokud šátek obsahuje více různých tipů vláken, vždy se v péči řídíme dle toho nejnáchylnějšího!

100% bavlna

Pereme v tekutém pracím prostředku, při běžné údržbě postačí na 30° – 40°. Při silnějším a odolném znečištění lze všechny bavlněné šátky přeprat i na 60°, ač výrobce často uvádí maximální teplotu nižší, bavlna tuto teplotu zvládne. Vyvarujeme se vyšším teplotám jen v případě, že byl šátek barven neznámou textilní barvou. Ždímáme na nejnižší počet otáček, necháme uschnout na vzduchu. Žehlení 2. – 3. stupeň (dle pokynů k šátku a znalosti vaší žehličky). Lze napařovat.


Len / konopí / kapok / ramie

Pereme na 40° v tekutém pracím prostředku, ždímáme na nejnižší počet otáček, necháme uschnout na vzduchu. Žehlíme obvykle na 3. stupeň s párou. Len při žehlení ideálně natahujeme, zabráníme tak vytváření rozestupů vazby. Pokud rozestupy jsou již vytvořené, můžeme je porovnat zpět jehličkou, vlákno po vláknu. Nežehlené šátky s podílem lnu / konopí po čase ztrácí svůj lesk a pěkný vzhled.


Hedvábí (morušové, buret, Tsumugi + etická hedvábí: tussah a Ahimsa) 

Hedvábí je živočišné vlákno a jako takové není celistvé. Vyžaduje proto speciální péči. Pereme v ruce v tekutém pracím prostředku určeném pro jemné prádlo, ideálně přímo hedvábí. Nikdy neperte celý šátek bez pracího prostředku, pouze pokud přepíráte malý flíček. Přípravek na hedvábí totiž vlákna zacelí a uhladí. Pozor i na kombinované přípravky pro hedvábí a vlnu zároveň, nesmí obsahovat lanolin! Máte-li dobrou zkušenost s praním hedvábí v pračce, některé šátky je možné prát v programu na jemné prádlo/ hedvábí na 30° s minimálním počtem otáček.

Hedvábí dále může ztratit svůj lesk. Ten mu lze vrátit kyselou lázní. Proto po praní můžete šátek ponořit do kyselé lázně (obyčejný ocet či kyselina citronová, dávkování v takovém množství, aby voda po ochutnání byla znatelně kyselá). Šátek v této lázní vymáchejte, chviličku nechte ležet a pak vodu jemné vymačkejte. Nejlépe nechte šátek vykapat. Voda stékající dolů po vazbě ji znovu jemně napne. Ocet můžete dávkovat i v přihrádce pro aviváž, rozhodnete-li se prát v pračce. Podobně jako u vlny dbejte na nestřídání teplot. Sušíme rozložený na volné ploše, mimo dosah přímého slunce, na to je mokré hedvábí extrémně citlivé! Žehlíme na I. (nejnižší) stupeň bez páry. Ideálně z obou stran, šátek to pěkně uhladí a pomůže minimalizovat vytahování oček.

Nikdy ze šátků netahejte drobná vlákna, ani malé žmolky / nopky / pucky. Zeslabujete tak hedvábnou nitku a může dojít k následnému přetržení vlákna. Právě z tohoto důvodu je odžmolkovač u hedvábí jedno velké tabu.

CO JE NORMÁLNÍ : jemný chloupek, lehké žmolíky / pucíky ve vláknech, jemné vrzání po praní

CO JE ŠPATNĚ: dlouhá vytažená vlákna, žádný lesk, velké žmolky z různých vláken, tuhost, skřípavý až praskavý zvuk při každém pohybu


Bambus / bambusová viskoza / tencel

Pereme nejlépe v ruce v tekutém pracím prostředku přímo určeném pro jemné prádlo. Většina výrobců uvádí možnost klasického praní v pračce, obzvláště tencel však rychle chytá chloupek, žmolkatí a ztrácí jeho lesk. Máte-li však dobrou zkušenost s praním v pračce, lze některé šátky prát v programu na jemné prádlo na 30° s minimálním počtem otáček. Veliký POZOR zde na kyselé. Kyselé proplachy, lázně či prosté přidání octu jako aviváže všem bambusovým a viskozovým vláknům škodí! Bambusové vlákno se v kyselém prostředí rozleptává a tenclová či viskozová vlákna se začnou “olupovat” (pelichat) a tím slábnout. Sušíme tradičně na vzduchu, žehlíme na I. (nejnižší) stupeň bez páry. Žehlení pomůže šátku získat zase lesk, proto ideálně z obou stran.

Příměsí na viskozovém základu je opět veliký nespočet, výrobci se snaží předbíhat v tom nabídnout něco jedinečného a zajímavého. Můžete tak narazit na specialitky typu: vlákno z mořské řasy, cukrové, kávové, mentolové, sojové, kukuřičné vlákno a další… Ke všem těmto vláknům přistupujeme v péči obdobně jako k tencelu.


Vlna / kašmír / alpaca a ostatní druhy vlny

Doporučujeme prát pouze v ruce v tekutém pracím prostředku určeném pro praní vlněných textilií. Vlna, stejně tak jako všechny živočišná vlákna, má ráda kyselé prostředí a tak můžeme do lázně přidat trochu obyčejného octa či kys. citrónové (tolik aby voda po ochutnání byla znatelně kyselá). Ždímejte ručně – např. zarolováním do osušky a vymačkáním vody. Nechte uschnout volně na vzduchu, dostatečně a co nejvíce rozvěšené. Šátky je lepší po praní žehlit. Udrží si tak déle hezčí vzhled a tolik nežmolkatí. Žehlíme na nejnižší stupeň a bez páry, ideálně z obou stran.

TIP: nový šátek s obsahem vlny hned při prvním praní rozložíme do lázně s pracím prostředkem na vlnu, aby se vlákna již prvním praním řádně ošetřila a uhladila. Díky tomu vám šátek vydrží déle hezčí a s menším množstvím žmolků, vzniklých používáním. Pokud je první praní provedeno pouze ve vodě či v prostředku, který není určený na vlnu, šátek to ihned oslabí a na jeho kondici to postupně pocítíte.

Vlna v superwash úpravě

Vlna (nebo kašmír) se superwash úpravou může být od výrobce uváděna jako schopna praní v pračce. Ze zkušenosti však zásadně doporučujeme i u superwash úprav prát pouze v ruce.  I otáčky kolem 600 jsou schopné vlněný šátek nezvratně zničit. Pereme proto obdobně jako šátky s klasickou vlnou viz. výše.

Vlněných příměsí je mnoho, na mnohé narazíte jen zřídka. Péči a údržbu mají však všechny v zásadě stejnou a to stejně šetrnou a důslednou jako všechny vlněné šátky. Jsou to např. příměsi: baby alpaca, yak, baby yak, bison, camel, baby camel, činčila, jehněčí vlna, mohér, quivit, liška, falklandská vlna, vikuňa…


Repreve a další PET recyklované materiály

U těchto materiálů je velmi důležité šátek před použitím vždy vyprat na 40°, aby se vlákna spojila a nevznikaly ve vazbě rozestupy. Ždímat opět na nejnižší počet otáček  a nechat uschnout volně na vzduchu. Tuto směs není třeba žehlit. Pokud na tom trváte, tak žehlete na nejnižší stupeň bez napářky nebo ideálně např. přes bavlněnou plenu. Předejdete tak “nablýskání” šátku.


Doplňkové materiály – lurex, metalická a kovová vlákna, polyester…

Ideálně by šátek s těmito doplňkovými materiály neměl obsahovat více než 10% takové příze , neboť tato vlákna jsou časem náchylnější na praskání, nemají rády vysokou teplotu, žehlení ani odírání se v pračce. Rozhodně nenapařovat! Ač tedy tato vlákna speciální péči vyloženě nevyžadují, přistupujte i k nim obezřetně.


Ring Sling s kovovými kroužky

Při praní tohoto typu šátku je třeba brát v ohled kovové kroužky, které jsou jeho součástí a nejdou pro praní odejmout. Mohly by se o buben pračky odřít. Můžeme celý RS vložit do síťovaného pytlíku na jemné prádlo. Přes kroužky se však osvědčilo přetáhnout např. ponožku. Dobře drží a kroužky jsou tak pevně zabalené a dobře chráněné. Následně pereme podle jeho složení daného šátku a pokynů na štítku.

DSCF3806

DSCF3807

Ponožky můžete použít klidně obě, ať je kroužek pečlivě zabalený.

DSCF3809  Síťka na jemné prádlo.


Praní v ruce (hedvábí, vlna)

Do vany nebo lavoru napusťte přiměřené množství vlažné vody a přidejte  odpovídající množství pracího prostředku na vlnu (nebo hedvábí/ jemné prádlo). Do vody ponoříme šátek (1), pěkně ho v lázni prohněteme a promáchneme, aby se opravdu celý namočil. Naředíme si v druhé nádobě vodu stejné teploty jako v připravené lázni, šátek do ní přendáme a už jen ručně vymácháme. Je opravdu důležité, aby voda neměla jinou teplotu, šátek by se mohl srazit! Po vymáchání v čisté vodě, vodu vypustíme(2) a připravíme si dvě až tři co největší osušky, do kterých šátek zarolujeme do velké rolády (3). Tu poté tlakem pomačkáme (můžeme položit na zem a bosky pošlapat), čímž nahradíme ždímání, které by šátek choulostivé směsi mohlo také srazit. Na konec pověsíme na sušák nebo šňůru tak, aby byl co největší plochou rozložený (4) a necháme volně uschnout. Je třeba počítat s tím, že ze šátku může chvíli odkapávat zbylá voda, kterou se nám nepodařilo plně vymačkat. Aby nevznikly na šátku otlaky, můžeme jej ještě podložit ručníky (5) (mezi šátek a šňůru nebo tyčku sušáku umístíme ručník).

(1) DSCF3755

(2) DSCF3761

(3) DSCF3765 DSCF3768

(4) DSCF1612

Varianta s větším rozložením plochy.

      DSCF1606 DSCF1608 Pověšení do “varhánků”.

(5) DSCF1610

 “Aby nevznikly na šátku otlaky, můžeme jej ještě podložit ručníky.”

Šátková nosítka

I šátková nosítka je třeba v případě potřeby vhodně přeprat. Perte dle pokynů na cedulce, či od výrobce. Ždímejte na minimum a nechte uschnout volně rozložené. Netřeba žehlit. Prací prostředek použijte stejný, jako by jste použili pro praní totožného šátku. Šátková nosítka jsou z drtivé většiny šitá ze 100% bavlněných šátků.

Závěrem ještě souhrn nejznámější a nejdostupnějších vhodných pracích prostředků pro údržbu šátku / nosítka:

xxx

yyy

zzz

Pro pobavení od výrobců oblečení se smyslem pro humor:

d3b7ae69d0a734d642a11a0facfeb5e4

(Před praním vyjměte dítě.)

funny-clothing-tags-laundry-labels-22__605

(Nekrmte po půlnoci.)

visualise-us

(A nebo to dej mámě. Ta ví, co s tím.)

Komentáře
  1. Arinascoupt napsal:

    Всем привет, хотелось бы спросить относительно вашего любимого места отдыха? Собрались с друзьями попутешествовать и нагуглили по ссылке советы для путешественников. Вообще хотим поехать на море в Европу примерно во Францию, Хорватию либо в Черногорию. Дайте совет где на данный момент предпочтительнее отдохнуть?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..