V nemoci i ve zdraví

_MG_5297 (kopie)

Jak jistě mnoho z Vás ví, nošení dětí má velké množství benefitů. Kromě toho, že máte volné ruce, jste jistým způsobem svobodní a zvládnete překonávat bariéry, nošení upevňuje vztah mezi matkou a dítětem a pozitivně působí jak na jejich psychiku, tak na biologické procesy jejich těl.

Hlavička

Díky tomu, že máte přímo pod nosem hlavičku dítěte a čicháte jeho vůni, v těle probíhají biologické procesy (vyplavování hormonu lásky – oxytocinu), které Vás naplňují pocitem blaha. Upevňuje to Váš vzájemný vztah a podporuje rodičovské kompetence.

home-satky

Kyčle

Nošení ve vertikální úvazu, kdy má dítě nožky v tzv. abdukčně flekční poloze podporuje správný vývoj kyčlí. Do této pozice lékaři záměrně kyčle polohují, doporučí-li např. široké balení, naordinují-li Frejkovu peřinku nebo Pavlíkovy třmínky apod.

imgp3878

Reflux

Dítě je v šátku ve vyvýšené poloze, což může napomoci zmírnění refluxu.

Trávení

Nošení pozitivně ovlivňuje i trávení a eliminuje břichabol. Děťátku jemně přitisknutému na našem těle snáze odejde přebytečný vzduch a bříško v teple se pěkně uvolní. Takový kontakt příznivě ovlivňuje peristaltiku střev.

Rovnováha

Rovnovážné ústrojí dítěte je při našem pohybu pozitivně stimulováno.

Termoregulace 

Tělo novorozence ještě nedokáže udržet svou tělesnou teplotu a tak je mu na hrudníku rodiče, kde se může ohřát, velmi dobře.

Dítě na hrudi, klokánkování

Je prokazatelné, že pokládání předčasně narozených dětí na hruď rodiče má pozitivní vliv na jejich zdravotní stav, např. srdeční tep a dechovou frekvenci. Děťátko se stabilizuje. Naše dýchací pohyby mu předávají neustálé impulzy k dýchání. Což ve své podstatě platí i pro ty narozené ve správný čas. Kromě toho jej máme neustále pod kontrolou, vnímáme, jak se mu daří a v neposlední řadě nošení dítěte na hrudníku podporuje laktaci.

p1250384

Jakákoli nepohoda

Je-li dítě nemocné nebo z jakéhokoli důvodu není ve své kůži, většinou touží po naší náruči a natahuje po nás ručky. I v takovém případě je prospěšné, nosíme-li jej v šátku či nosítku.

– dítě máme plně pod kontrolou
– naplníme jeho potřebu blízkosti a přesto můžeme vykonávat své činnosti (s ohledem na něj a na jeho stav)
– většinou se zklidní, cítí se v bezpečí, případně je snáze schopno usnout
– lépe zvládá např. nemocniční prostředí, odběr krve

– je více chráněno před okolními vlivy

Teplota

Má-li dítě teplotu, můžete jej zkusit navázat tzv. “tělo na tělo/ kůže na kůži”. Děťátko nechte pouze v plence a vy sami si odkryjte hrudník, tak, abyste se vzájemně dotýkali přímo pokožkou. To způsobí, že se zpotíte, čímž se tělíčko dítěte zchladí a vaše teploty se vyrovnají. Můžete se tak vyhnout podávání léků na snížení teploty u malinkých dětí.

p1260984

Dýchací potíže

Když má děťátko silnou rýmu, může dosti narušit jeho pohodu. Špatně se mu dýchá a špatně spí. Při nošení ve vertikální poloze má lépe průchodné dýchací cesty a dutiny. Při nachlazení, kašli a nemocích dýchacích cest toto pravidlo platí dvojnásob. Když je nejhůř, navažte své dítě do šátku nebo dejte do nosítka a sedněte si do křesla, kde můžete oba podřimovat ve vzpřímené poloze.

Nezapomeňme

Nošení není samospásné. Jsme dospělí lidé a musíme správně odhadnout míru nemoci našeho dítěte. Je potřeba, abychom byli soudní a dokázali vyhodnotit, kdy je nemoc zvládnutelná domácí léčbou a kdy je již potřeba lékařské péče.

Přejeme hodně zdraví!
Hana Novotná
Jsem matka tří dětí, které jsou mi velkou inspirací i motivací a mými průvodci mateřstvím. Nošení dětí aktivně praktikuji a zajímám se o něj více jak šest let. Stalo se mou vášní a koníčkem. Vyzkoušela jsem již nespočet různých značek a materiálů šátků, zajímám se o jejich rozdílné vlastnosti, stále se v této oblasti informuji a učím. Jako lektorka Individuálních kurzů vycházím nejen ze svých letitých zkušeností, ale snažím se využít i svých odborných znalostí z oblasti vývojové psychologie, psychomotoriky a tělesné výchovy dítěte od narození do předškolního věku. Kromě mých vlastních dětí jsou mi inspirací i ostatní rodiče se svými konkrétními zkušenostmi a požadavky, ale také například některé organizace zabývající se vývojem, potřebami dětí, jejich nošením a opírající se o vědecké studie a fakta. Celkově sleduji vývoj a současné trendy nošení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..