Šátky různého složení

 

spinning-075

Asi mezi nejoblíbenější druh vazby šátků patří velmi jemný žakár. Kromě toho, že se krásně dotahuje a oplývá úžasnými vzory, se tyto šátky také tkají s různými příměsemi. Proč tomu tak je? Příměs dokáže do určité míry ovlivnit vlastnosti šátku. My si nyní představíme ty nejčastěji se vyskytující a zároveň si vysvětlíme, jaké mají vlastnosti.

Hedvábí
Zpracování hedvábí sahá až do starověké Číny. Hedvábná vlákna se získávají a spřádají z kokonů bource morušového. Hedvábné šátky jsou lesklé, hladké, zkrátka luxusní. Mezi jejich vlastnosti patří především vysoká pevnost a určitá pružnost, které zlepšují kvalitu šátku a zvyšují jeho nosnost (pohodlí při nošení). Hedvábí je lehké, klouzavé, dobře ohebné a hlavně termoregulační. Výborně izoluje a udržuje konstantní teplotu. V létě chladí, v zimě udržuje Vaši tělesnou teplotu tak, aby neunikala. Někdy má charakteristickou vůni.
Hedvábí existuje mnoho druhů. Nejčastější je morušové, ale v šátcích můžete narazit také na wild silk, tussah, buretové hedvábí a nebo dokonce velmi oblíbené (díky šetrnému zacházení s larvami bource morušového) a zároveň vzácné Ahimsa.

Bombyxmori silk silk_yarn satky-44

Len
Lněné vlákno pochází ze stonku jednoleté byliny – lnu setého. Dorůstá výšky asi 1,2m a světle modře kvete. Len je mnohokrát pevnější než bavlna, má malou pružnost a výbornou tepelnou vodivost. Je chladivý, ale dost se mačká. Je vhodný hlavně v letních měsících, použitelný je však celoročně. Pro šátek se lněnou příměsí jsou typické nopky, protože jeho vlákna jsou nestejnoměrná.

linen 800px-Flachsstroh_Garn_Vlies_und_Seil satky-31 satky-17

Konopí
Konopné vlákno je ještě pevnější, než lněné. Je velmi trvanlivé a dokáže výborně odolávat povětrnostním vlivům. V létě má chladivý efekt, v zimě nevymrzne. Odolává teplu a zadržuje UV záření. Je antibakteriální a jelikož neobsahuje bílkoviny, odolávají mu moli. Šátky s obsahem konopí jsou pevné, výborně nosné, pružnější, než třeba lněné a savé.

Flachs_2009 hemp_large

didymos_corallina_hemo_indio_1_-_little_zen_one_large

Vlna
Většinou spřádaná ze srsti ovce domácí. Šátky s příměsí vlny jsou obvykle pružnější, výborně pojímají pot a zároveň nestudí tak, jako propocená bavlna. Jsou vzdušné, termoregulační (v zimě hřejí, v létě provětrávají), díky obsahu lanolinu vodě a špíně odolné. Není třeba je tak často prát. Nemá tendenci se tolik mačkat, stačí ji srovnat a složit, aby se po použití znovu vyrovnala.

Z různých druhů zvířat se vyrábí různé druhy vlny. A tak kromě té ovčí se můžete setkat s kašmírem (vlnou z kašmírských koz), alpakou (vlna z lamy alpaky) apod.
Důležité je věnovat pozornost i formě zpracování vlny. Někdy jsou zvířata chována nevhodným způsobem a je s nimi velmi krutě zacházeno. Nejlepší je proto pořizovat vlnu ze zvířat, která jsou chována co nejpřirozenějším způsobem a je s nimi ohleduplně zacházeno. Šetrné získávání vlny bývá pak označováno anglickým názvem “mulesing free“.

CSIRO_ScienceImage_11160_Siroscour 5092360_orig satky-33 WOD-Theliel-840x559
Bambus
Bambus je velmi rychle rostoucí rostlina, která nepotřebuje zvláštní péči. Díky tomu, že je přirozeně antibakteriální, není potřeba použití pesticidů při jeho pěstování. Jeho pěstování je snadné, ekonomické a ekologické. Šátky s bambusem jsou velmi měkké, příjemné, hladké a chladivé. Výborně se s nimi váže.
Bambusová viskóza se zpracovává chemicky, přírodní bambus mechanicky. Bambusová viskóza se objevuje v textiliích, i šátcích častěji, než přírodní bambus, ale někdy bývá terčem kritiky právě pro způsob zpracování.

bamboo 494959  satky-56

Repreve 
REPREVE je značka recyklovaného vlákna, které je vyrobeno z recyklovaných materiálů, včetně použitých plastových lahví. Vzhledem k tomu, že vyrovnává potřebu využívat nové zdroje, využívá například méně ropy a produkuje méně emisí skleníkových plynů. REPREVE je proto šetrné k životnímu prostředí naší planety.
Šátky s příměsí repreve jsou pružné, velmi nosné, hladké a lesklé jako hedvábí. Jsou vodě a špíně odolné, nemusí se žehlit, takže jsou prakticky bezúdržbové. Celkově jde o velmi odolný materiál a poměrně oblíbený u těch, kterým nevadí, že v šátku je část “uměliny”.

repreve RECYCLEDFIBERS1 DSCF2992

 

Příměsi v šátcích ale také vyžadují speciální zacházení. Jak pečovat o šátky najdete v tomto článku: http://pujcovnasatku.cz/2016/06/29/jak-pecovat-o-satek/

Mějte na paměti, že výše vypsané příměsi se v šátku vyskytují jen v určitých procentech a složení je smíšené (většinou s bavlnou). Proto nelze od šátku očekávat 100% výkon, jaký má příměs samotná. Např. konopí pohlcuje UV záření, ale když je ho v šátku 30%, tato účinnost je nižší.

Hana Novotná
Jsem matka tří dětí, které jsou mi velkou inspirací i motivací a mými průvodci mateřstvím. Nošení dětí aktivně praktikuji a zajímám se o něj více jak šest let. Stalo se mou vášní a koníčkem. Vyzkoušela jsem již nespočet různých značek a materiálů šátků, zajímám se o jejich rozdílné vlastnosti, stále se v této oblasti informuji a učím. Jako lektorka Individuálních kurzů vycházím nejen ze svých letitých zkušeností, ale snažím se využít i svých odborných znalostí z oblasti vývojové psychologie, psychomotoriky a tělesné výchovy dítěte od narození do předškolního věku. Kromě mých vlastních dětí jsou mi inspirací i ostatní rodiče se svými konkrétními zkušenostmi a požadavky, ale také například některé organizace zabývající se vývojem, potřebami dětí, jejich nošením a opírající se o vědecké studie a fakta. Celkově sleduji vývoj a současné trendy nošení.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..