Asi mezi nejoblíbenější druh vazby šátků patří velmi jemný žakár. Kromě toho, že se krásně dotahuje a oplývá úžasnými vzory, se tyto šátky také tkají s různými příměsemi. Proč tomu tak je? Příměs dokáže do určité míry ovlivnit vlastnosti šátku. My si nyní představíme ty nejčastěji se vyskytující a zároveň si vysvětlíme, jaké mají vlastnosti.
Hedvábí
Zpracování hedvábí sahá až do starověké Číny. Hedvábná vlákna se získávají a spřádají z kokonů bource morušového. Hedvábné šátky jsou lesklé, hladké, zkrátka luxusní. Mezi jejich vlastnosti patří především vysoká pevnost a určitá pružnost, které zlepšují kvalitu šátku a zvyšují jeho nosnost (pohodlí při nošení). Hedvábí je lehké, klouzavé, dobře ohebné a hlavně termoregulační. Výborně izoluje a udržuje konstantní teplotu. V létě chladí, v zimě udržuje Vaši tělesnou teplotu tak, aby neunikala. Někdy má charakteristickou vůni.
Hedvábí existuje mnoho druhů. Nejčastější je morušové, ale v šátcích můžete narazit také na wild silk, tussah, buretové hedvábí a nebo dokonce velmi oblíbené (díky šetrnému zacházení s larvami bource morušového) a zároveň vzácné Ahimsa.
Len
Lněné vlákno pochází ze stonku jednoleté byliny – lnu setého. Dorůstá výšky asi 1,2m a světle modře kvete. Len je mnohokrát pevnější než bavlna, má malou pružnost a výbornou tepelnou vodivost. Je chladivý, ale dost se mačká. Je vhodný hlavně v letních měsících, použitelný je však celoročně. Pro šátek se lněnou příměsí jsou typické nopky, protože jeho vlákna jsou nestejnoměrná.
Konopí
Konopné vlákno je ještě pevnější, než lněné. Je velmi trvanlivé a dokáže výborně odolávat povětrnostním vlivům. V létě má chladivý efekt, v zimě nevymrzne. Odolává teplu a zadržuje UV záření. Je antibakteriální a jelikož neobsahuje bílkoviny, odolávají mu moli. Šátky s obsahem konopí jsou pevné, výborně nosné, pružnější, než třeba lněné a savé.
Vlna
Většinou spřádaná ze srsti ovce domácí. Šátky s příměsí vlny jsou obvykle pružnější, výborně pojímají pot a zároveň nestudí tak, jako propocená bavlna. Jsou vzdušné, termoregulační (v zimě hřejí, v létě provětrávají), díky obsahu lanolinu vodě a špíně odolné. Není třeba je tak často prát. Nemá tendenci se tolik mačkat, stačí ji srovnat a složit, aby se po použití znovu vyrovnala.
Z různých druhů zvířat se vyrábí různé druhy vlny. A tak kromě té ovčí se můžete setkat s kašmírem (vlnou z kašmírských koz), alpakou (vlna z lamy alpaky) apod.
Důležité je věnovat pozornost i formě zpracování vlny. Někdy jsou zvířata chována nevhodným způsobem a je s nimi velmi krutě zacházeno. Nejlepší je proto pořizovat vlnu ze zvířat, která jsou chována co nejpřirozenějším způsobem a je s nimi ohleduplně zacházeno. Šetrné získávání vlny bývá pak označováno anglickým názvem “mulesing free“.
Bambus
Bambus je velmi rychle rostoucí rostlina, která nepotřebuje zvláštní péči. Díky tomu, že je přirozeně antibakteriální, není potřeba použití pesticidů při jeho pěstování. Jeho pěstování je snadné, ekonomické a ekologické. Šátky s bambusem jsou velmi měkké, příjemné, hladké a chladivé. Výborně se s nimi váže.
Bambusová viskóza se zpracovává chemicky, přírodní bambus mechanicky. Bambusová viskóza se objevuje v textiliích, i šátcích častěji, než přírodní bambus, ale někdy bývá terčem kritiky právě pro způsob zpracování.
Repreve
REPREVE je značka recyklovaného vlákna, které je vyrobeno z recyklovaných materiálů, včetně použitých plastových lahví. Vzhledem k tomu, že vyrovnává potřebu využívat nové zdroje, využívá například méně ropy a produkuje méně emisí skleníkových plynů. REPREVE je proto šetrné k životnímu prostředí naší planety.
Šátky s příměsí repreve jsou pružné, velmi nosné, hladké a lesklé jako hedvábí. Jsou vodě a špíně odolné, nemusí se žehlit, takže jsou prakticky bezúdržbové. Celkově jde o velmi odolný materiál a poměrně oblíbený u těch, kterým nevadí, že v šátku je část “uměliny”.
Příměsi v šátcích ale také vyžadují speciální zacházení. Jak pečovat o šátky najdete v tomto článku: http://pujcovnasatku.cz/2016/06/29/jak-pecovat-o-satek/
Mějte na paměti, že výše vypsané příměsi se v šátku vyskytují jen v určitých procentech a složení je smíšené (většinou s bavlnou). Proto nelze od šátku očekávat 100% výkon, jaký má příměs samotná. Např. konopí pohlcuje UV záření, ale když je ho v šátku 30%, tato účinnost je nižší.