Jak pečovat o šátek?

40783-ap

Každý šátek je vhodné před použitím vyprat. U některých  je to dokonce nutnost, protože teprve vypráním se dokončí jejich výrobní proces. Srazí se na potřebnou velikost, vlákna se spojí a ustálí.

Některé šátky jsou naopak již předeprané, další vyprání jim však rozhodně neuškodí. Mezi výhody vypraného a vyžehleného šátku patří to, že změkne, což je velmi žádoucí pro jeho následné použití.

Jak tedy postupovat? 

Pokyny k údržbě většinou najdete v tištěné podobě v balení se šátkem. Každý šátek má také obvykle v blízkosti cípu přišitou cedulku, kde najdete značky napovídající, jak o něj pečovat.

DSCF3812  symboly

Často jsou však na štítcích uváděny maximální možné hodnoty (např. teplota praní) a není úplně potřeba prát vždy šátek na maximum. Rádi bychom Vám proto v tomto článku nabídli prací postupy k jednotlivým směsím materiálů tak, jak se nám v průběhu několika let pečování o šátky osvědčily.

Nyní se blíže podíváme na údržbu šátků různého složení:

100% bavlna

Pereme v tekutém pracím prostředku na 30° – 40°, ždímáme na nejnižší počet otáček, necháme uschnout na vzduchu. Žehlení 2. – 3. stupeň (dle pokynů k šátku a návodu Vaší žehličky). Lze napařovat.

Bavlna/ len nebo bavlna/ konopí

Pereme na 40° v tekutém pracím prostředku, ždímáme na nejnižší počet otáček, necháme uschnout na vzduchu. Žehlíme obvykle na 3. stupeň s párou.

Bavlna/ hedvábí nebo bavlna/ bambus

Pereme nejlépe v ruce v pracím prostředku přímo určeném pro jemné prádlo. Máte-li dobrou zkušenost s praním hedvábí v pračce, některé šátky je možné prát v programu na jemné prádlo/ hedvábí na 30° s minimálním počtem otáček. Sušíme tradičně na vzduchu, žehlíme na I. (nejnižší) stupeň bez páry.

Bavlna/ vlna

Doporučujeme prát pouze v ruce v tekutém pracím prostředku určeného na praní vlněných textilií. Ždímat ručně – zarolování do osušky a vymačkání vody. Nechat uschnout na vzduchu, dostatečně a co nejvíce rozvěšené. Šátky obvykle není třeba žehlit. Pokud ano, tak jen na nejnižší stupeň a bez páry.

Bavlna/ superwash merino 

Vlnu (nebo kašmír) se superwash úpravou lze prát v pračce na 30°, s minimálním odstřeďováním a necháme volně uschnout. Není třeba žehlit, případně jen na nejnižší stupeň bez páry.

Repreve

U repreve je velmi důležité šátek před použitím vždy vyprat na 40°, aby se vlákna spojila a nevznikaly ve vazbě rozestupy. Ždímat na nejnižší počet otáček, necháme uschnout na vzduchu. Tuto směs není třeba žehlit. Pokud na tom trváte, tak na nejnižší stupeň.

Ring Sling s kovovými kroužky

Při praní tohoto typu šátku je třeba brát v ohled kovové kroužky, které jsou jeho součástí a nejdou pro praní odejmout. Mohly by se o buben pračky odřít. Můžeme celý RS vložit do pytlíku na jemné prádlo nebo do povlaku na polštář. Přes kroužky se nám osvědčilo přetáhnout ponožku. Dobře drží a kroužky jsou tak pevně zabalené a dobře chráněné. Následně pereme podle jeho složení a pokynů na štítku.

DSCF3806

DSCF3807

Ponožky můžete použít klidně obě, ať je kroužek pečlivě zabalený.

DSCF3809  Síťka na jemné prádlo.

Praní v ruce (hedvábí, vlna)

Do vany nebo lavoru napusťte přiměřené množství vlažné vody a přidejte velmi malé množství pracího prostředku na vlnu (nebo hedvábí/ jemné prádlo). Šátek z obchodu bežně není nijak zvláště znečištěný, takže při prvním praní není třeba to s množstvím pracího prostředku přehánět. Ve své podstatě to není potřeba nikdy. Jeho přehnané množství může také přispět nežádoucímu sražení materiálu. Do vody ponoříme šátek (1), pěkně ho v lázni prohněteme a promáchneme, aby se opravdu celý namočil. Naředíme si vodu stejné teploty jako v připravené lázni, současnou vypustíme a napustíme čistou, ve které šátek už jen ručně vymácháme. Je opravdu důležité, aby voda neměla jinou teplotu, šátek by se mohl srazit. Po promáchání v čisté vodě, vodu opět vypustíme(2). Připravíme si dvě až tři co největší osušky, do kterých šátek zarolujeme do velké rolády (3). Tu poté tlakem pomačkáme (můžeme položit na zem a bosky pošlapat), čímž nahradíme ždímání, které by šátek choulostivé směsi mohlo také srazit. Na konec pověsíme na sušák nebo šňůru tak, aby byl co největší plochou rozložený (4) a necháme volně uschnout. Je třeba počítat s tím, že ze šátku může chvíli odkapávat zbylá voda, kterou se nám nepodařilo plně vymačkat. Aby nevznikly na šátku otlaky, můžeme jej ještě podložit ručníky (5) (mezi šátek a šňůru nebo tyčku sušáku umístíme ručník).

(1) DSCF3755

(2) DSCF3761

(3) DSCF3765 DSCF3768

(4) DSCF1612 Varianta s větším rozložením plochy.

      DSCF1606 DSCF1608 Pověšení do “varhánků”.

(5) DSCF1610

 “Aby nevznikly na šátku otlaky, můžeme jej ještě podložit ručníky.”

Nosítka

pereme dle pokynů na cedulce, ždímat na minimum a nechat uschnout na vzduchu. Netřeba žehlit.

Obecné rady na závěr:

– Jakmile znáte pokyny pro údržbu šátku z návodu nebo přímo ze štítku, ujistěte se, že znáte i vlastnosti Vaší pračky a žehličky. K tomu následně přihlížejte.

– Šátek perte v pračce nejlépe samotný. Používejte raději tekutý prací prostředek určený na danou tkaninu (ideálně ekologický, bez optických rozjasňovačů, bělidel či jiných chemických složek a bez parfému – miminko potřebuje cítit ze všeho nejvíc Vaši osobní vůni a vy tu jeho).

 – V žádném případě nepoužívejte aviváž (obaluje a poškozuje vlákna šátku) a raději ani prášek (mikroskopické částky zůstávají mezi vlákny a mohou je časem poškodit).

– Ždímejte na nejmenší možný počet otáček (předejdete tím namáhání a lámání vláken).

– I přes to, že to některé směsi a někteří výrobci dovolují, nedoporučujeme šátky sušit v sušičce (případně jen velmi výjimečně na ten nejšetrnější program – obvykle se šátky v sušičce více srazí a jsou sušením zbytečně namáhány).

– Případné skvrny odstraňujte nejlépe žlučovým mýdlem nebo jiným šetrným a ekologickým prostředkem na skvrny (vždy je třeba si přečíst návod, vhodnost použití a přesně dodržet doporučovaný postup, zejména nenechávat působit déle, než je uvedeno). Šátek nemusíte prát hned celý, někdy stačí vyprat v ruce jen jeho znečištěnou část.

– Nikdy nesušte šátek na slunci. Jeho barvy by mohly vyšisovat.

 

Pro pobavení od výrobců oblečení se smyslem pro humor:

d3b7ae69d0a734d642a11a0facfeb5e4

(Před praním vyjměte dítě.)

funny-clothing-tags-laundry-labels-22__605

(Nekrmte po půlnoci.)

visualise-us

(A nebo to dej mámě. Ta ví, co s tím.)

Hana Novotná
Jsem matka tří dětí, které jsou mi velkou inspirací i motivací a mými průvodci mateřstvím. Nošení dětí aktivně praktikuji a zajímám se o něj více jak šest let. Stalo se mou vášní a koníčkem. Vyzkoušela jsem již nespočet různých značek a materiálů šátků, zajímám se o jejich rozdílné vlastnosti, stále se v této oblasti informuji a učím. Jako lektorka Individuálních kurzů vycházím nejen ze svých letitých zkušeností, ale snažím se využít i svých odborných znalostí z oblasti vývojové psychologie, psychomotoriky a tělesné výchovy dítěte od narození do předškolního věku. Kromě mých vlastních dětí jsou mi inspirací i ostatní rodiče se svými konkrétními zkušenostmi a požadavky, ale také například některé organizace zabývající se vývojem, potřebami dětí, jejich nošením a opírající se o vědecké studie a fakta. Celkově sleduji vývoj a současné trendy nošení.
Komentáře
  1. Arinascoupt napsal:

    Всем привет, хотелось бы спросить относительно вашего любимого места отдыха? Собрались с друзьями попутешествовать и нагуглили по ссылке советы для путешественников. Вообще хотим поехать на море в Европу примерно во Францию, Хорватию либо в Черногорию. Дайте совет где на данный момент предпочтительнее отдохнуть?

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..