Nejčastější otázky o nošení dětí

_MG_5297 (kopie)Nemůže mi dítě z šátku vypadnout?
Máte-li šátek či nosítko správně uvázané, dítě Vám vypadnout nemůže. Kvalitní šátek neklouže, uzel se nerozvazuje.

Dokážu si šátek uvázat?
Ke každému šátku je dodáván i návod na vázání šátků, podle kterého je snadné se úvazy naučit. Doporučuji začít na panence, a až když si budete úvazem jisti, tak vázat s miminkem. Dívejte se při vázání do zrcadla. V případě, že se Vám úvazy nebudou dařit a miminko bude v šátku nespokojené, navštivte náš Kurz vázání šátků.

Je lepší šátek nebo nosítko?
Šátek je vhodnější pro malá miminka, jelikož jsou v něm více objata. Nosítko naopak pro starší těžší dítě a pro nošení na zádech. Nosítko je snadnější na manipulaci a proto jsou oblíbenější u tatínků a dalších rodinných příslušníků.

Mám si pořídit i kočárek?
Kočárek je také praktický. Většina rodičů má šátek i kočár a ty podle potřeby střídají.

Nemůže se dítě v šátku udusit?
Dítě má v šátku dostatečný přísun vzduchu. Látka je prodyšná. Těsným kontaktem jste na dítě více napojeni a jakýkoliv neklid byste zaznamenali.

Nemělo by dítě co nejvíce ležet na rovné podložce?
Po celou dobu v bříšku bylo miminko schouleno. Je to běžná poloha i po narození. Až s posílením svalstva vzniká dvojité zakřivení páteře. Nošení v šátku ve správné poloze nebo pobyt v látkových houpačkách jsou naopak pro dítě vhodnější než rovná podložka. Nemluvě o krásném tvaru hlavičky, který nošená miminka mají.

Od kdy se mohou děti nosit?
Od narození. Jakmile se budete cítit na nošení Vy. Většina miminek preferuje úvaz kolíbka.

Do kdy mohu dítě nosit?
Dokud to Vám i dítěti bude příjemné. Šátky mají nosnost cca 20kg, nosítka 25kg.

Nerozmazlím si dítě častým nošením?
Člověk je jeden z mála savců, který se rodí bez dovednosti chůze. Miminka jsou plně závislá na rodičích a je proto velmi vhodné přesunout dítě z dělohy vnitřní do dělohy vnější, tudíž do šátku. Miminka se tak cítí v bezpečí. Je dokázáno, že nošené děti jsou více samostatnější. Tím, že je vynosíte a “vychováte” než začnou lozit a chodit, cítí z Vás bezpečný bod a útočiště, ke kterému se mohou vracet a rádi vyráží na objevné výpravy do světa. Nošením své děti rozhodně nerozmazlíte.

Nebudu si zbytečně zatěžovat záda?
Pokud zvolíte vhodný šátek či nosítko, neměly by Vás popruhy nikde tlačit. Váha dítěte při správném úvazu je rovnoměrně rozložena na ramena, lopatky i bedra. Při úvazu kolíbka, kdy nosíte šátek jen přes jedno rameno, je vhodné strany nošení střídat.

Mohu nosit dítě čelem dopředu?
Psychology ani odbnorníky na nošení není toto nošení doporučováno. Fyzologicky není toto nošení pro dítě zdravé (nemá podsazený zadeček a kulatá zádíčka, naopak  takto v  nosítkách a v klokankách nezdravě visí).  Na dítě také působí přemíra podnětů, které vidí a nemají možnost se schovat a odpočinout si. Proto bývají často po takovém nošení podrážděné a unavené.

Jak nosit dítě v létě?
Využívejte vhodné materiály oblečení pro sebe a své dítě. Merinovlnu, vlnu s hedvábím nebo moiru. Dítě chraňte opalovacím krémemkloboučkem.

Jak nosit dítě v zimě?
Na trhu je velké množství nosících doplňků. Zateplovací kapsy, speciální bundy na nošení dětí. Můžete si případně nechat uplést nosící svetr nebo ušít speciální nosící bundu. Dávejte pozor, aby dítěti nebylo příliš teplo. Nejvíce chraňte jeho nožičky, které jsou zimě nejvíc vystavené. Speciální vlněné capáčky, teplé boty či návleky na nožičky již také běžně zakoupíte.

20150505_Maminy_222

Lucie Harnošová
Majitelka Brány k dětem lektorka a propagátorka kontaktního rodičovství, bezplenkové komunikační metody a zdravého přebalování a nošení. K zájmu o vše přírodní a přirozené ji vedla už její maminka, která v Brně otevřela úplně první prodejnu zdravé výživy. Jejím záměrem je propojovat moderní poznatky s šetrným způsobem života a také inspirovat v oblasti osobního růstu a výchovy dětí. Na svých kurzech rodičům přibližuje výhody láskyplného a respektujícího přístupu. Zdůrazňuje, že děti nepotřebují, abychom je vychovávali a "předělávali". Naopak je třeba naučit se vnímat, jaké signály nám dávají, protože to jsou velmi moudré bytosti, od kterých se můžeme mnoho naučit.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..